تعریف خانه هوشمند

امروزه خانه های هوشمند به عنوان یکی از بهترین ها شناخته شده اند که میتوانید با کمک آن ها زندگی خود را آسان تر کنید. با توجه به اینکه تکنولوژی هایی که در این زمینه ایجاد شده اند کاملا نوظهور هستند، تعاریف بسیاری در زمینه خانه هوشمند ارائه شده است که در اینجا می خواهیم به بررسی آن ها بپردازیم.

خانه ای را می توان هوشمند نامید که در آن شما بتوانید با ایجاد شبکه های ارتباطی مختلف بین تمامی تجهیزاتی که در آن وجود دارد یک کنترل مجازی را ایجاد کنید. در واقع شما قادر خواهید بود که از هر نقطه در داخل و یا خارج خانه این بخش ها را کنترل کنید و با سپردن این امور در مواقع لازم آن ها را باز پس بگیرید. شما در واقع با این خانه با یک موجود زنده رو به رو هستید که میتوانید خودتان آن را کنترل کنید.

خانه هوشمند

می توان گفت که سیستم هایی مانند سیستم روشنایی، سرمایش، گرمایش و همچنین بخش های دیگر مانند کنترل های صوتی، تصویری و تغییرات محیطی را می توانید در خانه هوشمند خودتان کنترل کنید. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که زمانی که میتوانید تمامی این کارها را خودتان انجام دهید، استفاده از این خانه چه سودی برای شما خواهد داشت؟ در این حال باید بگوییم که در کنار رفاه و بهینه سازی هایی که در این بخش انجام می گیرد، شما میتوانید امنیت خانه خود را نیز به مقدار بسیار زیاد ایجاد کنید. همچنین زیبایی و راحتی نیز از دیگر ویژگی های خانه هوشمند است.

خانه هوشمند چه امکاناتی دارد؟

حال که تعریف خانه هوشمند را به شما ارائه دادیم، باید بگوییم که طبق تعریفی که در این بخش وجود دارد شما می توانید تمامی امکاناتی که در خانه هوشمند وجود دارد را کنترل کنید. امروزه برندها و محصولات مختلفی در این زمینه ارائه می شوند که کار شما را برای ساخت خانه هوشمند راحت تر خواهد کرد.

در حالت سنتی، گفته می شود که شما میتوانید برای کنترل هریک از مصرف کننده ها به آسانی یک کلید تغذیه در سرراه آن ها قرار دهید اما در سیم کشی در خانه های هوشمند می توانید تمامی مصرف کننده ها را با یک تابلوی برق هوشمند تغذیه کنید و در واقع در این بخش از ماژول های خروجی استفاده کنید. نوع دیگری از هوشمندسازی ساختمان وجود دارد که به صورت بی سیم انجام می شود .در گام بعد می خواهیم تفاوت بین خانه های هوشمند بی سیم و سیمی را بررسی کنید پس با ما همراه باشید.

خانه هوشمند

طراحی نقشه ها در خانه هوشمند

طبق توضیحاتی که در مورد خانه هوشمند داده شد در واقع شما میتوانید امکانات مختلفی را در آن ها مورد استفاده قرار دهید. در این بخش، بعد از اینکه پلان های مربوط به معماری توضیح داده شوند، شما می توانید یک لیست از تجهیزات را در هوشمندسازی خانه مورد بررسی قرار دهید و سپس مهندسین گرامی با توجه به این نقشه خانه هوشمند شما را خواهند ساخت. در نهایت هم خواهید دید که نقشه های مربوط به کلیدها، تاچ پنل ها و دیگر بخش ها را می توانید نصب کنید. نصب سیستم های صوتی و دیگر بخش ها هم نیازمند تفکیک در این زمینه هستند.

زمانی که نقشه سیم کشی ساختمان را داشته باشید، می توانید آن را به کارفرما بدهید تا بتوانید پس از اجرای سیم کشی ها و نازک کاری هایی که در این بخش وجود دارد، به تمامی آنچه که میخواهید دست پیدا کنید.

خانه هوشمند و آینده آن

همانطور که میدانید، تکنولوژی های مربوط به خانه هوشمند ابتدا به صورت محدود در برخی از نقاط ایران وجود داشته است اما امروزه در بسیاری از موارد دیده اید که در شهرهای بسیاری می توانید از خانه هوشمند استفاده کنید. امروزه با آنچه که از رشد تکنولوژی می بینید در واقع می توان گفت که این صنعت هم مانند صنایع مختلف مانند گوشی های هوشمند و آیفون های تصویری در حال رشد هستند. در برخی از موارد استفاده از این بخش ها به نوعی الزامی است و شما میتوانید در جای جای کشور عزیزمان از این خانه ها استفاده کنید.

تعاریف مربوط به خانه هوشمند

تعاریفی که در زمینه خانه هوشمند ارائه شد، همواره جز بخش هایی است که شما میتوانید از آن ها کمک بگیرید. در طول بشر، لغت هوشمند معانی بسیار زیادی داشته است اما امروزه به مواردی گفته می شود که در توسعه و همچنین دوره های مختلف فناوری از آنها استفاده می شود. ساکنین مناطق بسیاری می توانند از این تعاریف استفاده کنند و تجهیزات خانه خود را به صورت هوشمند کنترل کنند. شما همچنین می توانید برنامه های مختلف و سناریوهای بسیاری را در این زمینه داشته باشید که بتوانید از خانه هوشمند استفاده کنید.

خانه هوشمند

به طور کلی، زمانی که تجهیزات یک خانه به صورت هوشمند مورد استفاده قرار گیرند، به آن خانه، خانه هوشمند گفته می شود. هوشمندسازی ساختمان هدف های بسیاری دارد. از جمله این اهداف می توان به تبدیل و تولید یک فضالی متمایز و لوکس اشاره کرد که شما میتوانید با کمک گرفتن از آن ها کار بهینه سازی ساختمان را انجام دهید و یک ساختمان مدرن و امن با مدیریت هوشمند داشته باشید.

تبدیل بخش های مختلف در خانه هوشمند

زمانی که صحبت از خانه هوشمند به میان می آید می توان گفت که بخش های مختلفی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. در این بخش ها، کنترل و تنظیم هوشمندانه روشنایی انجام خواهد شد و میزان شدت نور طبیعی و عدم حضور یا حضور ساکنین می تواند در این بخش تاثیرگذار باشد.

پکیج هوشمند سازی خانه

خانه های هوشمند امروزه در ایران طرفداران بسیاری دارند و تعداد زیادی از افراد علاقه مند هستند که خانه خود را هوشمند کنند. سیستم خانه هوشمند در ایران مانند خارج کشور است و شامل تجهیزاتی می شود که شما میتوانید با آن ها عملکرد و یا سیستم های خود را تغییر دهید. دقت داشته باشید که باید بدانید که چه پکیجی برای خانه شما مناسب است. این کارها در واقع عملکرد کلی منزل شما را بالا خواهند برد. البته این عملکرد کاملا به پروتکل های خانه بستگی دارد و برند های سیستم هوشمند سازی بستگی دارد. در مارک های مختلف همچنین این پکیج ها با هم تفاوت بسیاری دارند و تعداد این تجهیزات هم بسیار زیاد است. برخی از این امکاناتی که در این بخش وجود دارد را نیز می توانید تغییر دهید و به آسانی از آنها استفاده کنید.

سیستم هوشمند خانه

سیستم هوشمندسازی ساختمان

در واقع می توان گفت که سیستم هایی که در خانه هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند دارای یک استاندارد جهانی در این زمینه هستند که سرآمد برندهایی هستند که از این پروتکل استفاده می کنند. برند اشنایدر الکتریک یکی از بهترین برندهایی است که در زمینه هوشمندسازی خانه از آنها استفاده می شود. خانه های هوشمند در تمامی بخش ها از جمله کابل ها از این محصولات استفاده می کنند.

در این سیستم های هوشمند، تمامی چراغ ها و همچنین تجهیزات به رله هایی متصل خواهند شد که این رله در یک تابلوی مرکزی تعبیه خواهد شد. در نهایت هم خواهید دید که در این زله از یک پردازنده مرکزی استفاده می شود که داده های اولیه و همچنین ورودی ها را مورد بررسی قرار می دهد. شما میتوانید از این پروتکل ها استفاده می کنند تا بتوانند کارهای خود را انجام دهند.

برای مثال همچنین می توان گفت که زمانی که شما از یک تاچ پنل مرکزی استفاده می کنید، حتی زمانی که در اتاق خواب باشید می توانید لوستر اتاق را روشن کنید و توسط کابل های مختلف به تابلو مرکزی اطلاعات خود را ارسال کنید و پردازنده مرکزی هم آن ها را دریافت کنید.

سپس می توانید از پردازنده های مرکزی استفاده کنید تا بتوانید به رله هایی که مربوط به اتاق خواب اصلی هستند فرمان دهید. این رله ها در واقع کار رساندن برق و بخش های دیگر را انجام می دهند و این عملیات به سرعت انجام خواهد شد و سریعا هم چراغ روشن خواهد شد. این سیستم های هوشمند امروزه باعث آسان سازی زندگی انسان ها شده اند و به شما این امکان را می دهند که به آسانی کارهای خود را انجام دهید. در نهایت هم می توان گفت که سیستم های هوشمند یکی از پایه های پکیج هوشمندسازی در خانه به شمار می رود.

سیستم هوشمند سازی ساختمان

با توجه به توضیحاتی که ذکر شده است، در خانه هوشمند شما نیاز به یک ماژول دارید که بتواند کارهای مربوط به پردازش را انجام دهد. البته در نهایت خواهید دید که در خروجی های مختلف، ماژول های ورودی مختلف و همچنین سنسورهای دما و نور وجود دارد. این سیستم ها برای کنترل روشنایی و سرمایش و گرمایش مورد استفاده هستند. در خانه هوشمند معمولا از پرده هوشمند هم استفاده می شود و شما می توانید برای کنترل تجهیزات هم از آن ها استفاده کنید. در ضمن گفته می شود که این تجهیزات باید به یک تابلوی مرکزی هم متصل شوند.

تجهیزات مختلف در خانه هوشمند

اینطور گفته می شود که در خانه هوشمند در واقع خروجی های مختلفی وجود دارد که به کلیدهای لمسی متصل خواهند شد. این کلیدها دارای رله های مختلف هستند که به شما اجازه می دهند هر دستوری را در این زمینه از طریق امواج رادیویی دریافت کنید و همچنین شامل کلیدهای مختلف مربوط به بخش ترموستات هم هست که شما میتوانید کارهای مربوط به روشنایی، سرمایش و گرمایش را انجام دهید.

کلیدهای روشنایی در خانه هوشمند شامل بخش های مختلفی هستند که از جمله آنها می توانیم به کلیدهای تک پل، دو پل، سه پل و چهار پل اشاره کنیم. شما میتوانید جهت روشنایی خانه خود در مناطق مختلف از این کلیدها استفاده کنید. کلیدهایی که تبدیلی، صلیبی و یا دو پل تبدیل هستند بیش از سایرین مورد استفاده هستند.

در بخش بعد به کلیدهای مربوط به گرمایش و سرمایش خواهیم رسید. در واقع می توان کلیدهای کولر آبی را نیز نام برد که جهت روشن و خاموش کردن کولر آبی از آنها استفاده کنید. کلید ترموستات فن کوئل ها نیز از جمله مواردی هستند که در هوشمندسازی خانه مورد استفاده هستند و به شما اجازه می دهند که کار خود را انجام دهید.

چرا خانه هوشمند؟

اقدامات بسیاری در زمینه آرامش و امنیت وجود دارد که شما میتوانید با کمک گرفتن از آن ها زندگی خود را آسان تر کنید. شما میتوانید با کمک گرفتن از کارهای کنترل هوشمند روشنایی و سیستم های گرمایشی، با توجه به به حضور افراد تنظیم کنید. در نهایت هم می توان گفت که فراهم کردن بخش های انرژی های مختلف مانند نور، دما و همچنین رطوبت از جمله کارهایی است که با مدیریت بهینه تجهیزات در این زمینه انجام خواهد شد. شما همچنین می توانید تجهیزات معیوب و یا پر مصرف را بررسی کنید و مانیتورینگ های مربوط به مصرف انرژی تجهیزات را نیز انجام دهید.

مدیریت هوشمند تجهیزات هم با توجه به سیستم هایی که در این زمینه اعلام شده اند انجام خواهد گرفت. شما می توانید امنیت ساختمان خود را با سیستم های امنیتی و مربوط به کنترل تردد پیشرفته انجام دهید. افزایش امنیت ساختمان با سیستم های امنیتی در واقع مربوط به این بخش است. شما می توانید همچنین در زمینه قطع و وصل خودکار آب، گاز، برق هم فعالیت داشته باشید. این امر به ویژه در زمان بلایای طبیعی حائز اهمیت است چرا که از ایجاد خسارت های ثانویه جلوگیری خواهد کرد.

خانه هوشمند

در نهایت می توان گفت که امروزه شرکت های مختلفی در زمینه هوشمندسازی خانه فعالیت دارند. شرکت ما به عنوان یکی از فعالان در این زمینه از محصولات شرکت اشنایدر الکتریک استفاده می کند که یکی از بهترین محصولات برای هوشمندسازی خانه هستند و به شما کمک می کنند که به کار خود اعتبار ببخشید. شما همچنین می توانید این کار را به آسانی انجام دهید و تنها کاری که باید بکنید این است که بتوانید از محصولات با کیفیت در این زمینه کمک بگیرید. شما همچنین می توانید کار خود را با متخصصین در این زمینه در میان بگذارید و ببینید که به کدام یک از بخش های خانه هوشمند بیشتر نیاز دارید. برای مثال ممکن است که بخش امنیتی برای شما بیشتر حائز اهمیت باشد و همین هم باعث می شود که خانه با توجه به نیازهای شما هوشمندسازی شود. به عنوان نکته آخر پیشنهاد ما به شما این است که حتما از افراد خبره در این زمینه کمک بگیرید.