روشنایی هوشمند

آسایش و رفاه کنترل روشنایی از هر جایی در خانه و حتی از خارج از خانه توسط اعضای خانه دنبال می شوند، هر جا افراد باشند نور هست و هرجا کسی نیست نیازی به استفاده از نور نیست. روشنایی را با فرمان صوتی گوشی کنترل کنید، فقط کافیست بگویید “چراغ آشپرخانه را خاموش کن!”

امنیت سیستم امنیتی یا دزدگیر را با سیستم روشنایی ارتباط دهید، هنگامی که در خانه نیستید خانه هوشمند شما با روشن کردن چراغ ها به صورت تصادفی و خودکار مانند خانه ای که کسی در آن است به نظر می رسد.

صرفه جویی در انرژی لامپ ها فقط زمانی روشن هستند که به آن ها نیاز باشد میزان روشنایی بر اساس مقدار نور محیط اطراف تنظیم می شود میزان مصرف هر لامپ برای شما کاملا مشخص می شود

مقایسه میزان مصرف برق به خاطر روشنایی ساختمانها در ایران و سایر کشورهای جهان به روشنی نشان می دهد که میزان تلفات انرژی در ایران بسیار بالاست. یکی از مهم ترین روشهای بهینه سازی، “مدیریت انرژی روشنایی” و یا هوشمند سازی هر ساختمان است که با استفاده از انواع روشهای مدیریتی می تواند با مدیریت مصرف انرژی، میزان نور مناسب را در زمان و مکان مناسب فراهم آورد.

بخش مهمی از هزینه هاي برق هر ساختمان ناشی از چراغ هایی است که ناخواسته روشن هستند. این چراغ ها ممکن است چراغ هاي پارکینگ، راه پله ها و یا حتی چراغ اتاق کودکان باشد که معمولا فراموش می شود که آنها را خاموش کنند. سناریوی روشنایی در فرایند هوشمندسازی ساختمان این امکان را فراهم می سازد تا شما سیستم را به گونه اي برنامه ریزي نمایید که فقط در صورت حضور شخص در محیط چراغ ها روشن باشند و در مواقعی که حضور شخصی احساس نمی شود بطور خودکار چراغ ها خاموش شوند. یا این که نیاز است تا از منابع نور طبیعی استفاده کنید.

روش دیگری برای سناریو روشنایی، ایجاد زمان بندی است. در بخشهایی از ساختمان که ساعت کاری از پیش مشخصی وجود دارد این روش کارایی بالایی دارد. بدین ترتیب که اپراتور یا مسئول تاسیسات ساختمان، با اتصال به سیستم از طریق تبلت و یا موبایل از داخل و یا خارج ساختمان می تواند برنامه زمان کاری و ساعات خاموش و روشن شدن تجهیزات را تنظیم کند و چراغ ها متناسب با آن روشن یا خاموش می شوند. برای روزهای هفته، روزهای کاری و روزهای تعطیل می توان ساعات متفاوتی متناسب با ساعات کاری را تنظیم کرد. این روش به تنهایی یا به طور تلفیقی با سایر روشها قابل استفاده است و به دلیل سهولت دسترسی به سیستم مدیریت مرکزی در صورت بروز هر تغییری به راحتی قابل به روزرسانی می باشد و می تواند بین ۱۰ تا ۴۰ % مصرف انرژی را کاهش دهد.

روش دیگری برای سناریو روشنایی استفاده از سنسورهای تشخیص حضور است. در این روش با تشخیص حضور افراد، چراغ ها فعال و با خروج آنها بطور خودکار غیر فعال می شوند. میزان این صرفه جویی به نوع کاربری فضا و میزان رعایت کاربران بستگی دارد. همچنین در صورت نیاز می توان به جای غیر فعال کردن کامل تجهیزات آنها را در حداقل میزان مصرف قرار داد که این روش موجب افزایش طول عمر تجهیزات می گردد.

معمولا روشنایی ها دو حالت خاموش و روشن دارند به همین دلیل در نیمروز یا آخر شب با روشن کردن چراغ، میزان نور یکسانی تولید می شود. در واقع در سیستم سنتی، به جز دو حالت خاموش و روشن، گزینه دیگری وجود ندارد. به کمک دیم کردن، میزان نور به اندازه دلخواه قابل تنظیم خواهد بود و در نتیجه می توان در زمانهای متفاوت با توجه به پارامترهای متفاوت کاری و محیطی، نور را دقیقا در حد مورد نیاز تنظیم کرد. این کار نه تنها سبب جذابیت نور محیط می گردد بلکه مصرف انرژی را نیز کاهش می دهد.

به طور مثال اگر در محیطی یکی از چراغ ها بسوزد سایر چراغ ها توسط سیستم روشنایی هوشمند به طور اتوماتیک میزان نور خود را افزایش می دهند تا جبران روشنایی از مدار خارج شده را بکنند و یا اگر در محیطی به دلیل طراحی نادرست اولیه، تعداد روشنایی ها بیش از حد استاندارد باشد با دیم شدن خودکار آنها تعادل نوری برقرار می شود. در غیر این صورت با حذف یک منبع روشنایی شعاع تابش، نقطه کور پیدا خواهد کرد.

علاوه بر روش های یاد شده، با به کار گیری سنسور نور و روشنایی های دیم شونده، می توان از نور طبیعی روز حداکثر استفاده را برده و با توجه به آن، میزان نور چراغ ها را افزایش و یا کاهش داد به طوری که نور محیط همواره در حد مطلوب باقی بماند. با کاهش میزان نور، میزان مصرف نیز کاهش می یابد. بدین ترتیب مصرف انرژی روشنایی به کمترین حد خود می رسد و میزان نور محیط بهینه می شود. کاربرد این روش به خصوص در مکان های نزدیک پنجره و سایر نقاط نورگیر تاثیر چشمگیری دارد و علاوه بر صرفه جویی به زیبایی و بهداشت و سلامت محیط کار کمک می کند.

با کنترل درست پرده و سایبان و تشخیص میزان نور محیط این امکان فراهم می شود تا با برقراری تعادل مناسب این دو پارامتر ، بیشترین بهره را از نور روز ببریم که علاوه بر کیفیت نور و بدون هزینه بودن استفاده از آن در سلامت فرد و جذب ویتامین D از نور خورشید هم نقش موثری دارد.

برای خانواده هایی که فرزندان خردسال دارند، بیدار شدن در هنگام شب برای مراقبت از کودک امری اجتناب ناپذیر است، چه هنگامی که از کودکی نوزاد مراقبت می کنند چه زمانی که کودکی ۵ یا ۶ ساله برای نوشیدن آب به آشپزخانه می رود. اما همه ما از روشنایی زننده لامپ ها در هنگام شب مخصوصا پس از بیدار شدن از خواب آزرده می شویم. با استفاده از ماژول دیمر و سنسور حرکت می توانید روشنایی لامپ ها را در هنگام شب در آستانه ای قرار دهید که باعث آزردگی چشم ها نشود و محیطی لایت و ملایم را ایجاد کند.

زمانی که در خانه مهمانی دارید مطمئنا همه لامپ ها را روشن کرده اید و همه جای خانه را نورپردازی کرده اید، اما هنگامی که مهمانی تمام می شود، خاموش کردن همه چراغ ها کار دشواری است. با استفاده از ماژول های کلید AVES با یک کلیک همه چراغ ها را در یک لحظه خاموش کنید.

در خانه هوشمند هرجا هستید نور هم هست و هرجا شما نیستید هیچ نوری نیست، روشنایی هوشمند در خانه به دنبال شماست. با استفاده از یک سنسور حرکت و ماژول های کلید با ورود به یک اتاق لامپ آن روشن و با خروج از آن لامپ خاموش می شود.

5 راه برای هوشمند کردن هتل
ظهور اینترنت اشیا و ادغام با خانه هوشمند