آیا خانه خود را هوشمند کنیم؟

این روزها در طول روز شاید بارها و بارها با واژه خانه هوشمند، ساختمان هوشمند و یا BMS برخورد کنیم و از خودمان بپرسیم که مفهوم ساختمان هوشمند چیست؟ هرچند که با حضور گوشی های هوشمند درصد بالایی از افراد جامعه با هوشمند سازی تجهیزات و مهم ترین تغییراتی که ممکن است تجهیزات هوشمند در زندگی روزمره ما داشته باشند از نزدیک آشنا هستند. به طور کلی ورود تجهیزات هوشمند سبک زندگی ما را از بسیاری لحاظ تغییر داد و مهمترین تغییری که ایجاد کرد تغییر در ارتباطات بین انسان ها و در سالهای جدید تغییر در نوع ارتباطات بین اشیا است.

در پاسخ به این سوال ها که ساختمان هوشمند چیست؟ مزایای ساختمان هوشمند چیست؟ و یا امکانات ساختمان هوشمند چیست؟ باید بگوییم در یک ساختمان هوشمند بین ساکنین خانه و تجهیزات خانه هوشمند و همین طور بین لوازم هوشمند نوع جدیدی از ارتباط و اتصال شکل گرفت. به طوری که در یک خانه هوشمند بی سیم هر فرد خانواده می تواند فقط با لمس یک دکمه روی گوشی موبایل خود بسیاری از کارهای عادی و روزمره خانه هوشمند خود را از راه دور کنترل کند .

کنترل خانه از راه دور

زندگی در یک خانه هوشمند و کنترل خانه از راه دور این قابلیت را دارد که افراد با خروج از خانه خود برای مدت کوتاه یا حتی طولانی دیگر نگران خانه خود نباشند چون با وجود کیلومترها فاصله باز هم می توانند تمامی تجهیزات خانه هوشمند خود را کنترل و مدیریت کنند.

راحتی در ساختمان هوشمند

مشخصا یکی از مزیت های اصلی افزایش اتصال و ارتباطات بین اشیا هوشمند و ساکنین خانه، راحتی بیشتر ساکنین خانه است. در یک ساختمان هوشمند کارهایی مثل خاموش و روشن کردن لامپ ها، فعال و غیر فعال کردن لوازم برقی آشپزخانه مثل چای ساز یا قهوه ساز، گرم کردن فر ، کنار زدن پرده ها در طول روز، آبیاری گل و گیاهان و… بسیاری کارهای دیگر مانند یک خانه معمولی انجام میشود فقط با این تفاوت که تمامی این کارها به صورت اتومات و فقط با لمس یک دکمه روی گوشی یا پنل کنترل مرکزی انجام می شود و این یعنی راحتی و آسایش ساکنین خانه و افزایش سرعت انجام شدن کارها .

بهینه سازی انرژی در خانه هوشمند

یکی از بزرگترین هدر دهنده های انررژی در جهان ساختمان ها و ساکنین آن است. در سال هایی که مشکلات زیست محیطی و آلودگی های ناشی از سوخت های فسیلی از حد خطر هم گذشته و هر روز انسان های زیادی را به کام مرگ می کشاند و از طرفی منابع طبیعی انرژی هم رو به پایان هستند، تجهیزات و یا راهکارهایی که به کاهش مصرف انرژی یا به عبارت بهتر بهینه سازی مصرف انرژی کمک میکنند بسیار مورد توجه هستند.

مدیریت انرژی یعنی استفاده بهینه و کارآمد از انرژی در زندگی روزانه و محیط کار و زندگی. در ساختمان هوشمند به کمک تجهیزات هوشمند سازی ساختمان در هر زمان از روز یا فصل سال یک سناریو خاص برای تجهیزات مصرف کننده انرژی تعریف میشود. مثلا خانه هوشمند در هنگام صبح این قابلیت را دارد که تشخیص دهد روز شده است و می توان با کنار زدن پنجره ها از نور طبیعی روز استفاده کرد و به این ترتیب میزان مصرف انرژی سیستم روشنایی ساختمان کاهش می یابد. یا سیستم خانه هوشمند می تواند دمای مطلوبی که ساختمان در هر ساعت از روز در هر فصل سال باید داشته باشد را به دقت تشخیص دهد و با تنظیم نحوه کارکرد تجهیزات خانه هوشمند و کنترل سیستم سرمایشی و گرمایشی می تواند در مصرف انرژی صرفه جویی کند.

هزینه خانه هوشمند

مشخصا در هنگام انتخاب و خرید هر کالایی یکی از مهم ترین فاکتورها برای همه ما بحث قیمت و هزینه محصول یا خدمات است. در مورد خانه هوشمند هم یکی از فاکتورهای مهم در تصمیم گیری نهایی ما که آیا اصلا خانه خود را هوشمند کنیم یا نه ؟ و یا در چه سطحی هوشمند سازی را انجام دهیم نیاز داریم در مورد هزینه هوشمند سازی خانه و قیمت تجهیزات خانه هوشمند بیشتر بدانیم.

و البته خبر خوب در مورد خانه هوشمند اینکه، این روزها اکثر خانواده های ایرانی هم می توانند با در نظرگرفتن یک هزینه معقول و متوسط در یک خانه هوشمند لوکس و مدرن زندگی کنند؛ زیرا تولید کنندگان داخلی به فکر تولید تجهیزات خانه هوشمند مطابق استانداردهای جهانی افتاده اند که به این شکل قیمت خانه هوشمند به میزان زیادی کاهش می یابد و این روزها تقریبا هر خانواده ای با در آمد سطح متوسط اقتصادی می تواند در یک خانه هوشمند زندگی کند.

خانه هوشمند
مزایای خانه هوشمند
سیستم هوشمند سرمایش و گرمایش