تاثیرات هوشمند سازی بر بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان یکی از موضوعات بسیار مهمی است که امروزه به علت دلایل مختلفی  مورد توجه قرار گرفته است. تقاضای زیادی که برای استفاده از ذخایر نفتی و گازی توسط افراد و سازمان‌های مختلف وجود دارند، از علل اصلی هوشمند سازی یک ساختمان است تا  استفاده از این منابع را به حداقل میزان خود برسانند.

به طور کلی وقتی نام بهینه سازی مصرف انرژی به میان می‌آید منظور به کارگیری روش‌های درست موجود است تا بتوان انرژی را به صورت اقتصادی مصرف کرد. روش‌هایی که برای بهینه سازی وجود دارند علاوه بر اینکه باید اقتصادی باشند بلکه اتخاذ آن‌ها باید به اوضاع محیط زیست نیز کمک کننده باشد.

چه عواملی وجود دارند که بهینه سازی مصرف انرژی را در یک ساختمان ضروری می‌کنند؟

عوامل متعددی وجود دارند که به بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ضرورت می‌بخشند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رشد صعودی جمعیت و تقاضای بیشتر برای مصرف سوخت
 • تجدید ناپذیر بودن برخی منابع انرژی و کاهش آن‌ها با رشد جمعیت
 • به کار بردن الگوی نادرست در مصرف انرژی‌های مختلف در نتیجه کاهش سوخت
 • بالا بودن تعداد کارخانجات فرسوده
 • افزایش روزافزون گازهای گلخانه‌ای و همچنین باران‌های اسیدی

اگر تمام این عوامل رفع شوند و برای بهبود آن‌ها از هیچ تلاشی دست کشیده نشود می‌توان توقع یک زندگی بهینه‌تر و در نهایت یک دنیای بهتر را داشت. کنترل تمام این عوامل نیازمند چیزی به نام هوشمند سازی و بهینه سازی مصرف انرژی در یک ساختمان است که در این دنیای مدرن و زندگی همراه با تکنولوژی کار سختی نخواهد بود.

بهینه سازی انرژی

ساختمان هوشمند

ساختمان هوشمند یک مدرک اصلی برای نشان دادن تکنولوژی است. با هوشمند سازی یک ساختمان می‌توان زندگی را به سمت یک برتری سوق داد و آسایش و راحتی را برای افراد ساکن در ساختمان به وجود آورد. در یک ساختمان هوشمند می‌توان کنترل‌ بخش‌های مختلف یک ساختمان را در اختیار داشت و بر اساس آن‌ها نیازهای خود را در یک ساختمان کنترل نمود.

بدون شک از اصلی‌ترین اهداف برای هوشمند سازی یک ساختمان بهینه سازی مصرف انرژی است. این روش باعث می‌شود که معقول‌ترین و منطقی‌ترین راه‌ها و روش‌ها اتخاذ شوند. از دلایل اینکه با بهینه سازی، مصرف انرژی نیز کاهش می‌یابد این است که به راحتی می‌توان بر روی تمام اجزای ساختمان کنترل داشت و بر اساس مانیتورینگ‌هایی که انجام می‌شوند میزان هدر رفت انرژی را به کم‌ترین حالت خود رساند.

بهینه سازی مصرف انرژی این فرصت را به شما می‌دهد تا کنترل یکپارچه بر روی ساختمان داشته باشید و دیگر نیازی نیست برای کنترل و مدیریت هر کدام از آن‌ها به نزدیکی تجهیزات بروید. تنها با استفاده از یک نرم افزار می‌توانید با مدیریت صحیح بر روی اجزا، به بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان کمک بزرگی کنید؛ به طوری که با بررسی‌هایی که بر روی این موضوع انجام شده است، برآورد کرده‌اند که این کار تا ۴۰ درصد از مصرف انرژی می‌کاهد.

دسته بندی بهینه سازی مصرف انرژی

بهینه سازی مصرف انرژی در چند دسته مختلف طبقه بندی  و بر این اساس مدیریت می‌شوند. این دسته بندی به صورت زیر می‌باشد:

 • شهرسازی و طراحی شهر
 • طراحی معماری
 • عناصر و اجزای ساختمان
 • سیستم‌های تاسیساتی
 • اجرا

شهرسازی و طراحی شهر

اگر یک شهر از بافت مناسبی برخوردار باشد و تمام بناهایی که در آن وجود دارند و یا ساخته می‌شوند در جای مناسب خود قرار بگیرند در بهینه سازی مصرف انرژی کمک بزرگی خواهد کرد. تمام ابنیه‌ای که در یک شهر ساخته می‌شوند باید مناسب با شرایط اقلیمی آن منطقه باشند. در این صورت تمام استانداردها رعایت شده است و مصرف انرژی در یک شهر به بهترین حالت خود خواهد رسید.

طراحی معماری

در طراحی یک ساختمان باید به عوامل مختلفی دقت و توجه داشت که مهم‌ترین آن نورپردازی و روشنایی است. در ساخت یک ساختمان باید به جهت استقرار آن نیز توجه لازم را به کار برد و به سمتی آن را احداث نمود که روشنایی خورشید به آن جهت است. زیرا در این صورت داخل ساختمان به جز تایم‌های شب و تاریکی روشن خواهد ماند و نیاز به روشن بودن چراغ‌ها در طی روز نیست. این کار یک ساختمان را به سمت بهینه سازی مصرف انرژی می‌برد.

عناصر و اجزای ساختمان

این موارد یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در یک ساختمان است. دیوارها، پنجره‌ها، درب‌ها و سقف در بین این عناصر قرار دارند. اگر تمامی اجزا به گونه‌ای در کنار هم قرار بگیرند و در ساخت آن‌ها از مرغوب‌ترین مواد اولیه استفاده شده باشد تا ترکیب و تلفیق آن‌ها با یک دیگر باعث کنترل بهینه ورود صدا، نور و حرارت شود. اگر تمام این استانداردها در ساخت یک ساختمان رعایت شوند، به بهینه سازی مصرف انرژی کمک خواهند کرد.

سیستم‌های تاسیساتی

امروزه شاهد پیشرفت فناوری و تکنولوژی در بخش‌ها و اجزای مختلف یک ساختمان هستیم و سیستم‌های تاسیساتی نیز در بین همین اجزا قرار می‌گیرند. به مرور زمان تمام سیستم‌های تاسیساتی در حال ارتقا یافتن هستند و در طراحی و به کار بردن آن‌ها تمام استانداردهایی که مورد نیاز است، انجام می‌گیرد. در یک ساختمان هوشمند هیچ سیستم قدیمی به کار گرفته نمی‌شود؛ زیرا به خاطر هزینه تعمیر و نگهداری بالای آن‌ها به هیچ عنوان مقرون به صرفه نمی‌باشند. به کارگیری سیستم‌های تاسیساتی جدید و نو در داخل یک ساختمان هوشمند اگرچه با هزینه‌های بالایی روبه رو است اما در نهایت به این نتیجه خواهید رسید که به کارگیری آن‌ها یک سرمایه گذاری کاملا منطقی می‌باشد و در نهایت در بهینه سازی مصرف انرژی کمک بزرگی خواهد نمود. پس این کار باید در اولویت تمامی ساختمان‌های موجود  قرار گیرد.

اجرا

اجرا در بخش نظارت و مدیریت قرار می‌گیرد. به طور کلی کنترل نمودن تجهیزات یک ساختمان هوشمند یک کار بسیار آسان می‌باشد. زیرا تنها با استفاده از یک نرم افزار که بر روی تاچ پنل، تبلت و یا گوشی‌های همراه نصب شده‌اند، به راحتی و از راه دور بر روی آن‌ها می‌توانید مدیریت کافی و مربوطه را داشته باشید و زندگی خود را به سمت یک زندگی بهینه سوق دهید. اجرای درست یکی از عوامل مهم در بهینه سازی مصرف انرژی است.

برچسب انرژی

 

در یک ساختمان هوشمند چگونه مصرف انرژی کاهش می‌یابد؟

یکی از سوالاتی که برای تمامی افراد ممکن است به وجود آید نحوه‌ی کاهش مصرف انرژی در داخل یک ساختمان و در نتیجه بهینه سازی مصرف انرژی چگونه اتفاق خواهد افتاد. تمام این کارها با استفاده از هوشمند سازی اتفاق می‌افتد. وقتی حرف از هوشمند کردن یک ساختمان به میان می‌آید منظور تمام تجهیزات آن است. داشتن یک خانه هوشمند شاید فقط در ذهن‌ها قابل اجرا بود و یا بر اساس حقه‌های فیلم سازی در فضای سینما می‌توانستیم با آن مواجه شویم. اما امروزه دیگر هیچ چیزی برای انسان دور از دسترس نیست و هوشمند سازی یک ساختمان نیز در همین دسته قرار می‌گیرد.

اما حالا به سوال اصلی خواهیم رسید: بهینه سازی مصرف انرژی چگونه اتفاق می‌افتد؟

تصور کنید در داخل یک اتاق نشسته اید و مشغول انجام کارهای روزانه خود هستید و به هر دلیلی وقت آن رسیده که از اتاق خارج شوید. فراموش می‌کنید چراغ را خاموش کنید. قطعا در این صورت مصرف انرژی به بالاترین حالت خود می‌رسد. اما اگر خانه شما از یک سیستم هوشمند بهره مند باشد، بر اساس سناریوهایی که داده اید این چراغ پس از گذشت مدت کوتاهی به طور خودکار خاموش خواهند شد. مثال دیگر می‌تواند مربوط به پریزهای برق باشد. طراحی و تنظیم این پریزها به صورتی است که اگر فرد در ساعات اوج مصرف برق خواستار استفاده از آن بود، اجازه مصرف نداشته باشید.

تمام این موارد با استفاده از سناریوهایی است که خود شما طرح کرده‌اید. تمامی سناریوهای شما باید در راستای بهینه سازی مصرف انرژی باشد. سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی نیز تاثیر کاملا مستقیمی بر روی مصرف درست انرژی دارد. به این صورت که با رسیدن دما به حد مطلوب خود این سیستم‌ها کار نخواهند کرد و در صورت افزایش و یا کاهش دمای ساختمان مجددا برای رسیدن به یک دمای مطلوب به کار خواهند افتاد.

چه خطراتی در پیش روی انسان‌ها و کره زمین است و چه راه حلی برای آن‌ها وجود دارد؟

یکی از بزرگترین دغدغه‌های هر فردی خطراتی است که در پیش روی او و کره‌ای که بر روی آن زندگی می‌کند وجود دارد. امروزه مصرف انرژی به گونه‌ای بوده است که تعادل اکوسیستم را به طور کلی برهم زده است و دنیا رو به نابودی قرارگرفته است.  اگر مصرف بی رویه انرژی توسط افراد ادامه دار باشد نباید انتظار یک زندگی بلند مدت را داشت. اگرچه ایران در بین سایر کشورها از ذخایر غنی منابع بهره مند است اما در هر صورت بسیاری از این منابع تجدید نمی‌شوند و روزی به اتمام خواهند رسید. پس در این راستا تصمیم‌ها و روش‌هایی باید اتخاذ شوند که در بهینه سازی مصرف انرژی کارآمد باشند. بهترین روش هوشمند نمودن تجهیزات مختلف یک ساختمان است.

با این روش می‌توان بر روی تمام اجزا نظارت کامل را داشت و به گونه‌ای آن‌ها را مدیریت نمود که در زندگی تاثیرگذار باشند. به طور کلی هدف اصلی از هوشمند سازی یک ساختمان رسیدن به یک مصرف انرژی پایدار است. اگر تمامی افراد در این راستا بکوشند و با سرمایه گذاری‌های منطقی خود کار را به پیش ببرند، یک آینده روشن در انتظار جوامع و اکوسیستم‌های مختلف خواهد بود و در کنار یک دیگر به بهینه سازی مصرف انرژی کمک خواهند کرد.

بهینه سازی مصرف انرژی

 

مدیریت ساختمان هوشمند

اگر ساختمان و تمام تجهیزات مربوط به آن را هوشمند نموده اید باید توانایی این را نیز داشته باشید که به درستی تمام اعمال مدیریتی را بر روی آن‌ها انجام دهید. سیستم‌های روشنایی، گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع و… مستلزم یک مدیریت و کنترل یکپارچه است.  با مدیریت درست در این راستا می‌توانید یک محیط پویا و مقرون به صرفه را به وجود بیاورید و بهینه سازی مصرف انرژی را در بهترین شکل خود انجام دهید.

در مدیریت ساختمان هوشمند آخرین تکنولوژی‌های موجود مورد استفاده قرار می‌گیرند به طوری که با انجام درست آن شرایط ایده آلی به وجود خواهند آمد. در کل سیستم مدیریتی باعث هماهنگی تمامی اجزا با یک دیگر می‌شوند که نتیجه آن بهینه سازی مصرف انرژی در داخل ساختمان است.

هوشمند سازی ساختمان چه تاثیرات مثبتی دارد؟

از تاثیراتی که هوشمند سازی ساختمان دارند نمی‌توان چشم پوشی کرد. به طور کلی یک ساختمان هوشمند در راستای یک زندگی برتر است که آسایش و راحتی را برای تمام افراد مستقر در داخل ساختمان به وجود می‌آورد و فرد را به سمت بهینه سازی مصرف انرژی سوق می‌دهد. مزایای هوشمند سازی ساختمان به شرح زیر می‌باشند:

 • به وجود آوردن یک ایجاد مطلوب برای رسیدن به یک زندگی بهتر
 • افزایش رفاه زیاد برای ساکنان
 • افزایش مطلوب تمامی تجهیزات یک ساختمان
 • صرفه جویی در مصرف انرژی

به طور کلی هوشمند سازی تجهیزات ساختمان برای رسیدن به یک هدف واحد انجام می‌گیرند و آن بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان است.

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان هوشمند با استفاده از هوشمند سازی سیستم روشنایی

بدون شک یکی از دلایل اصلی مصرف انرژی بالا سیستم روشنایی است. زیرا در ساختمان‌های معمولی هیچگونه کنترلی بر روی این روشنایی انجام نمی‌گیرد و حتی در ساعاتی که مصرف برق به بیشترین میزان خود می‌رسند بدون محدودیت به روشنایی خود ادامه می‌دهند. در اکثر اوقات دلیل مصرف بی رویه انرژی، نامحدود روشن ماندن چراغ‌هاست.

اگر سیستم روشنایی به صورت کارآمدی هوشمند سازی شود، در آن صورت می‌توانید تغییر چشم‌گیری را در هزینه های موجود خود ببینید. سیستم روشنایی در تمام بخش‌های یک ساختمان وجود دارند از جمله راهروها. با اتخاذ بهترین شیوه‌ها می توان به راحتی مصرف انرژی را کنترل نمود و به بهینه سازی مصرف انرژی کمک نمود.

به عنوان مثال در راهروها که چراغ ها به منظور هدایت درست افراد وجود دارند باید با استفاده از سنسورهایی که در آن ها موجود می‌باشند، در صورت نبود افراد به طور خودکار خاموش شوند. این کار شاید در اولین دید کمک بزرگی در بهینه سازی مصرف انرژی در داخل ساختمان انجام ندهد اما با گذشت مدت زمان کوتاهی می توان تغییر چشم گیری را در هزینه های ناشی از مصرف انرژی مشاهده کرد.

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان هوشمند با استفاده از هوشمند سازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی

پارامترهای گوناگونی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می توان زندگی را به شرایط ایده آل سوق داد. از این پارامترهای خاص می توان به سیستم های گرمایشی و سرمایشی اشاره کرد که روزانه تمامی افراد با آن سروکار دارند.

با توجه به تامین سوخت با استفاده از سوخت های فسیلی می توانید این پیش بینی را داشته باشید که دوام این سوخت‌ها زیاد نیست و در آینده‌ای نه چندان دور جوابگوی نیازهای افراد در داخل یک اکوسیستم نخواهند بود. پس باید چاره‌هایی در این مورد اندیشید که بهترین آن هوشمند سازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی است که با جلوگیری از هدر رفت انرژی می‌توانند نقش بزرگی را در زنده نگه داشتن محیط زیست و در نهایت کره زمین داشته باشند و در نهایت اهداف تمام افراد را به سمت بهینه سازی مصرف انرژی ببرد.

 

جمع بندی

اگر هر فردی سعی در استفاده از انرژی در بهترین صورت خود داشته باشد، دیگر نیازی به داشتن نگرانی در مورد آینده وجود ندارد. یکی از بهترین روش‌ها استفاده از یک ساختمان هوشمند است که مدیریت تمام اجزای آن به صورت یکپارچه به سمت یک هدف واحد خواهند رسید و آن بهینه سازی مصرف انرژی است.

در صورت هرگونه سوال و انتقاد یا پیشنهاد با ما تماس بگیرید.