سیستم اعلام حریق در خانه هوشمند

هر سیستم اعلام حریق دارای چند دستگاه است که با یکدیگر کار می کنند و در صورت وجود دود، آتش، منوکسید کربن و سایروضعیت اضطراری آن ها را تشخیص داده و از طریق تجهیزات صوتی و بصری به مردم هشدار می دهند.

امروزه از سیستم های اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود تا خسارت های ناشی از حریق را به حداقل برسانند و همچنین برای اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم ها استفاده می شود تا حدالامکان از تلفات جانی جلوگیری شود . محل نصب دستگاه مرکز اعلام حریق باید کاملا روشن باشد ، بنابراین لازم است مکانی که در آن تابلو کنترل مرکزی نصب شده است مجهز به سیستم روشنایی اضطراری باشد.

به طور کلی هر سیستم اعلام حریق از بخش های زیر تشکیل شده است:

 • مرکز کنترل اعلام حریق: که وظیفه کنترل ورودی ها و خروجی ها را بر عهده دارد.
 • تجهیزات ورودی: نظیر انواع دتکتورهای دود، حرارت، گاز، شعله، شستی اعلام حریق و…
 • انواع تجهیزات هشداردهنده: نظیر آژیر اعلام حریق، فلاشر و…
 • منبع تغذیه: که وظیفه تامین انرژی الکتریکی سیستم را در طول دوره فعالیتش بر عهده دارد.
 • تجهیزات جانبی دیگری نیز نظیر انواع ماژول های ورودی و ماژول های خروجی که برای ارتباط سیستم اعلان حریق با سایر سیستم ها و تجهیزات به کار می روند.

و هشدار اعلام حریق باعث می شود به صورت اتوماتیک توسط دتکتور های دودی و دتکتور های حرارتی فعال شوند و یا با کمک شستی اعلام حریق، در نقاط مخصوص فعال سازی اعلام حریق، به صورت دستی فعال شوند. هشدار ها می توانند زنگ های موتوردار و یا بوق های قابل نصب بر روی دیوار باشند. آن ها همچنین می توانند بلندگوهایی باشند که از طریق آن ها، هشدار و در ادامه پیام صوتی به منظور تخلیه محل و هشدار دادن به افراد داخل ساختمان به منظور عدم استفاده از آسانسورها پخش شود.

مزایای سیستم اعلام حریق هوشمند:

 • برای هر حسگر می توان حساسیت منحصر به فردی انتخاب کرد
 • حسگرها را می توان به صورت ممتد و پیوسته نظارت کرد و مورد آزمایش قرار داد.
 • تغییرات محیطی که بر حسگرها تاثیر بگذارند، قابل جبران کردن هستند.
 • هشدارها طی چند مرحله در قالب پیش هشدار و هشدار اصلی عمل می کنند.
 • سیستم اعلام حریق هوشمند، تقریبا هیج خطایی ندارد
 • سیستم قابلیت اتصال به سایر سیستم های امنیتی و حفاظتی ساختمان را دارد.
 • سیستم اعلام حریق هوشمند، واکنش بسیار سریعی دارند.
 • هزینه نگهاداری و تعمیرات نسبتا پایینی دارند.
 • از طریق صفحه کلید می توان برنامه ریزی انجام داد.
 • امکان اتصال به رایانه و کنترل نرم افزاری آن نیز وجود دارد.

تفاوت سیستم متعارف و آدرس پذیر چه چیزی می باشد؟!

 1. تمام وسایل وصل شده به سیستم آدرس پذیر دارای آدرس مخصوص به خود می باشند. هر زمانی که آتش تشخیص داده شود، وسیله تشخیص دهنده اطلاعات خود را به سیستم مرکزی فرستاده و مشخص می شود کدام وسیله دقیقا فعال شده است .
 2. در نوع متعارف سیم کشی به شکل ستاره ای می باشد که پنل در مرکز قرار خواهد گرفت ولی در مدل آدرس پذیر تمام تجهیزات و پنل مرکزی در یک حلقه قرار خواهند گرفت.
 3. سیستم های متعارف قیمت پایین تری در تجهیزات اولیه دارند، حال آنکه برای نصب نیازمند به هزینه زیادی می باشند ولی سیستم های آدرس پذیر دارای مکانیزم هایی می باشند که می تواند شما را در هزینه های مالی به شدت صرفه جو تر کند.

.اعلام حریق متعارف (Conventional)  :

از یک پنل مرکزی، تجهیزات کشف حریق مانند دتکتورها و هشدار دهنده های مختلف از قبیل آژیر، هشدار دهنده های صوتی و نوری تشکیل شده است. پنل مرکزی کنترل و اعلان حریق به شبکه برق اصلی وصل می شود؛ البته اغلب وجود باتری های پشتیبان امکان حفظ سیستم در زمان قطع برق را نیز میسر می سازند.  نقطه ضعف این سیستم ها عدم امکان تشخیص محل دقیق وقوع حریق می باشد.

سیستم اعلام حریق هوشمند یا آدرس  پذیر( Addressable ) :

سیستم اعلام حریق هوشمند،تمامی عناصر به کاررفته مانند آشکارسازها، شستی ها، آژیرها، توسط یک کد یا آدرس مشخص می شوند. این سیستم قادر است با شناسایی آدرس المان ها محل دقیق وقوع آتش سوزی را با به صدا درآوردن آژیر آن بخش اعلام کند. این سیستم ها معمولا به صورت حلقوی (loop) سیم کشی می شوند..این سیستم ها برای فضاهای با کاربری بزرگ تر مانند ساختمان های چند طبقه، برج ها و مراکز خرید مناسب می باشند.

در صورت هرگونه سوال و انتقاد یا پیشنهاد با ما تماس بگیرید.