IOT در خانه هوشمند

امروزه با توجه به تغییراتی که توسط تکنولوژی ایجاد شده است، میتوان گفت که خانه هوشمند یکی از انواع جدید تکنولوژی را در اختیار شما قرار خواهد داد. در این بخش میخواهیم IOT در خانه هوشمند را برای شما توضیح دهیم پس با ماه همراه شوید.

IOT چیست؟

آنچه که در اولین بخش باید بدانید این است که IOT چیست. اینترنت اشیا و یا Internet of Things اصطلاحی است که امروزه برای فناوری هایی مورد استفاده قرار می گیرد که امکان اتصال را در یک دستگاه یا چندین دستگاه به اینترنت فراهم خواهد کرد. هدف از استفاده از اینترنت اشیا این است که شما کارکرد تجهیزات مختلف را ارتقا دهید وبتوانید از همه پتانسیل آن ها استفاده کنید. ایده ای که در این بخش و برای خانه هوشمند وجود دارد در واقع متشکل از دستگاه های مختلفی است که می توانند به اینترنت متصل شوند و با آنها ارتباط برقرار کنند. اینترنت اشیا در واقع یک رویا بود که در سال های اخیر به واقعیت پیوست.

در مطالعه ای که در خصوص خانه هوشمند انجام گرفت و همچنین نسل های آینده، اینطور گفته می شود که گسترش دستگاه هایی که قابلیت ارتباط برقرار کردن را دارند همین چشم اندازی از اینترنت اشیاست. قدرت اینترنت اشیا در خانه هوشمند اما به عنوان یکی از محاسبات پر قدرت و همچنین دستگاه های بزرگ گسترش یافته است. زمانی که قدرت محاسباتی یک دستگاه افزایش پیدا می کند می توان گفت که توانایی ها و قابلیت هایی که در یک خانه هوشمند وجود دارد افزایش پیدا می کند.

خانه هوشمند به تمامی نیازهای شما پاسخ می دهد!

آیا تابحال شده است که به دنبال خانه ای باشید که بتواند تمامی نیازهای شما را برآورده کند؟ در این حال باید بدانید که شما در خانه هوشمند میتوانید صبح خود را با موسیقی مورد علاقه خود شروع کنید. عطر شیرینی یک فنجان قهوه و یک صبحانه عالی دقیقا تمامی آن چیزی است که میخواهید. حتی حالت اتاق شما می تواند به آن چیزی که میخواهید تغییر کنید. شما میتوانید برای حفاظت از اموال خود از سیستم های امنیتی هوشمند استفاده کنید و با خیال راحت به سفر بروید.

شاید در زمان های قدیم این خواسته ها تخیلی بوده اند اما دیگر این داستان تخیلی نیست. اگرچه اتوماسیون هایی که در خانه هوشمند ایجاد شده اند در دوران گذشته اندک بوده اند اما امروزه به لطف انقلابی که اینترنت اشیا ایجاد کرده است می توان گفت که این تکنولوژی ها بی پایان هستند. شما به درب جلویی خانه خود نزدیک خواهید شد، در این حال اگر زمان های قدیم بود شما باید با کلید به جان قفل می افتادید تا بتوانید آن را باز کنید. بعضا اگر خسته هم باشید این روند ممکن است کندتر از قبل پیش برود. در این حال به صفحه گوشی خود ضربه می زنید و صدای باز شدن قفل در را خواهید شنید.

زمانی که وارد خانه هوشمند خود خواهید شد، بسته به مودی که دارید، خانه با سایه آبی یا بنفش رنگی احاطه خواهد شد. تستری که در خانه هوشمند شماست، پیش از اینکه بیایید نان را گرم کرده است. به محض ورودتان به خانه، تلویزیون هوشمند شما روشن خواهد شد و یک موسیقی آرام بخش از شما پیشواز می کند. از راهرو به سمت پایین می روید و خواهید دید که کف اتاق شما کاملا گرم است. زمانی که دارید به پیش بینی های مربوط به آب و هوا گوش می دهید، آینه هوشمند شما برنامه روزانه فردایتان را مرور خواهد کرد.

iot

در واقع تمامی این ها شاید در گذشته خواب بوده اما امروزه جز ابتدایی ترین ویژگی های خانه هوشمند است. اپرچه داشتن یک خانه هوشمند برای انجام فعالیت های روزانه بسیار لذت بخش است. اینترنت اشیا اما می تواند خیلی بیشتر از این کارها را انجام دهد. اینترنت اشیا در خانه هوشمند در واقع فعالیت های فیزیکی روزانه را به یک اکوسیستم اطلاعاتی است که زندگی ما را غنی خواهد کرد. تکامل سیستم های تلفن همراه هم نسل بعدی را به خلاقیت کاربران در طراحی های برنامه های کاربردی بستگی خواهد داشت.

اینترنت اشیا در واقع در خانه هوشمند یک تکنولوژی در حال ظهور است که این حوزه را می توانید با اطلاعات تکاملی در این زمینه کامل کنید. منابع محاسباتی مختلفی را نیز مورد نیاز است که برنامه های ویژه ای را تحت تاثیر قرار دهند.

گام ثانویه در اینترنت اشیا در خانه هوشمند

اینترنت اشیا یکی از گام های اصلی در خانه هوشمند است. این اینترنت در واقع در زندگی روزمره ما و همچنین جوامع و کار ما کاربرد دارد. به این فکر کنید که اینترنت اشیا به ویژه در خانه هوشمند به شما کمک خواهد کرد که هنگامی که اجاق گاز روشن است نگران این روشن بودن نباشید. یا اگر غذایی در یخچال شما در حال فاسد شدن باشد  شما از آن مطلع خواهید شد. در واقع هدف از این تکنولوژی این است که شما بتوانید تمامی بخش های مختلف در زندگی خود را تحت کنترل دربیاورید. این فناوری، زندگی را در نوک انگشتان شما قرار خواهد داد. این نکته را زمانی خواهید فهمید که ببینید گوشی های هوشمند تمامی جهان را به قطبی ار زندگی شما تبدیل کرده اند.

اینترنت اشیا در واقع یک ایده ساده نیست اما در حال حاضر یک بخش عمده از زندگی ما را به خود اختصاص داده است. این صنعت در واقع با استفاده از فناوری های جدید به شما کمک می کند که زندگی خود را وارد یک مرحله جدید کنید. آیا شما هم میخواهید که با یک انقلاب تکنولوژیکی زندگی خود را زیر و رو کنید؟

در این حال باید بدانید که رئیس گوگل در زمینه خانه هوشمند و اینترنت اشیا اینطور می گوید که بسیاری از IP های مختلف، دستگاه ها، حسگرها و … اشیایی هستند که شما با آن ها تعامل دارید و حتی نمی توانید آنها را درک کنید.  تصور کنید که شما در یک اتاق قرار دارید و اتاق پر از جنب و جوش است. شما در این حال می توانید با استفاده از اشیایی که وجود دارد و با آن ها تعامل دارید کار خود را انجام دهید. این سیستم ها در واقع به شما کمک می کنند که اطلاعات را جمع آوری کنید و سپس از آنها برای نظارت و کنترل اطلاعات دیگر استفاده کنید.

IOT در خانه هوشمند شامل چه بخش هایی است؟

بیایید اینطور تصور کنیم که خانه هوشمند در واقع از طریق فرمان های صوتی و از راه دور با برنامه کنترل خواهد شد. بیشتر سیستم های اتوماسیون خانگی در حال حاضر به شما چنین امکانی را خواهند داد و شما هم میدانید که باید چه کاری را انجام دهید. به این مثال های اینترنت اشیا در خانه ها دقت کنید:

  • چراغ در خانه هوشمند

یکی از مهم ترین بخش هایی که در خانه هوشمند شما با اینترنت اشیا کنترل می شود چراغ است. شما میتوانید روشنایی و خاموشی خانه خود را با استفاده از این اینترنت کنترل کنید. ممکن است که یک فیلم را برای تماشا انتخاب کنید و تلویزیون شما به خودی خود به یک سیستم روشنایی متصل است. در این حال نور کم خواهد شد تا شما بتوانید از فیلم خود لذت ببرید.

موسیقی در خانه هوشمند

آیا شما هم میخواهید صبح خود را با صدای موسیقی آغاز کنید؟ آیا میخواهید با شنیدن این موزیک شاد شوید و شارژ شوید؟ در این حال می توان گفت که بعد از باشگاه می توانید حتی به موسیقی پاپ مورد علاقه خود هم گوش کنید. در این حال باید براساس خلق و خوی خود یک پلی لیست آماده کنید و در نهایت خواهید دید که حین ورود شما به خانه، خانه هوشمند این موسیقی را برای شما پخش خواهد کرد!

  • دستگاه های خانگی

این دستگاه ها به شما این امکان را می دهد که تمامی سوکت هایی که در خانه شما وجود دارد را کنترل کنید. شما میتوانید از طریق این سوکت ها، وسایل مختلف را روشن و خاموش کنید. آیا از محل کارتان تا به اینجا تنها ۲ ساعت فاصله دارید؟ آیا میخواهید زمانی که به خانه می رسید غذایتان گرم باشد؟ شام شما پس از بازگشتتان به خانه کاملا آماده و گرم خواهد بود.

  • باغ و فضای سبز

یکی دیگر از مزایای خانه هوشمند این است که در آن اینترنت اشیا به شما کمک خواهد کرد که بتوانید فضای سبز را آبیاری کنید. ای فناوری به شما این امکان را می دهد که از حسگرهای مختلف در این زمینه کمک بگیرید. باید ببینید که آیا خاک شما بیش از حد خشک نیست و آیا نیاز به آب دارد یا خیر. در این حال، تمامی سنسور هایی که از اینترنت اشیا در خانه هوشمند شما موجود است این کار را برای شما انجام می دهد. این سنسورها می بینند که سیستم آبیاری شما برای کدام مورد مناسب است و با توجه به نیازهای باغ شما آن را آبیاری خواهند کرد.

  • پرده و پنجره ها در خانه هوشمند

این قسمت هم شاید در خانه هوشمند یکی از مهم ترین بخش هاست. شما به طور حتم می خواهید که در خانه خود نوری مناسب داشته باشید. این نور تنها زمانی برآورده خواهد شد که شما بتوانید پنجره ها و پرده های خود را در زمان های مناسب باز و بسته کنید. آیا میخواهید که صبح ها با باز شدن پنجره بیدار شوید؟ در این حال باید بگوییم که به آسانی میتوانید از این پرده ها و پنجره ها در صبح استفاده کنید و هر روز آغازی دل انگیز را در خانه هوشمند خود تجربه کنید.

چرا باید از اینترنت اشیا در خانه هوشمند استفاده کنیم؟

به گزارش مراکز مختلف در این زمینه، می توان گفت که پیاده سازی و توسعه اینترنت اشیا یکی از برنامه های راهبردی در زمینه های مختلف مربوط به ارتباطات است. شما میتوانید از طرح های کلانی که در این زمینه وجود دارد استفاده کنید تا بتوانید از اینترنت اشیا در خانه هوشمند خود استفاده کنید.

همانطور که گفته شد مفهوم اینترنت اشیا این است که دستگاه های مختلف توسط یکدیگر به اینترنت متصل خواهند شد و حتی می توانند از طریق این اتصال با انسان تعامل داشته باشند و صحبت کنند. این نوع اینترنت به شما کمک می کند که شما شی مورد نظر خود را شناسایی کنید و آن را از راه دور کنترل کنید. اینترنت اشیا همچنین به شما کمک خواهد کرد که بتوانید با فعال شدن این عرصه تمامی آنچه که بدان نیاز دارید را در زمینه های مربوط به هوشمندسازی داشته باشید.

در کل می توان گفت که مفهوم اینترنت اشیا آنجایی معنا میابد که شما میتوانید به وسیله آن،  دستگاه های مختلف در خانه هوشمند را کنترل کنید. اینترنت اشیا فرصتی را ایجاد کرده است که شما بتوانید دنیای فیزیکی را با دنیای اینترنتی ادغام کنید. از طریق این اتصال شما میتوانید لوازم خانگی و همچنین خانه های هوشمند را

کنترل کنید.

اما چرا استفاده از اینترنت اشیا در خانه هوشمند اینقدر مهم است؟

آنچه که باید بدانید این است که در سال های اخیر تغییرات بسیاری در تکنولوژی ایجاد شده است. تکنولوژی های مختلف به شما کمک می کنند که بتوانید کار خود را در زمینه استفاده از بخش های مختلف انجام دهید. شاید تصور کنید که خانه هوشمند هم مانند تمامی بخش های دیگر منقضی خواهد شد اما با توجه به اینکه تکنولوژی به صورت روزمره در حال گسترش است می توان گفت که عده بسیاری در تلاش هستند تا بتوانند این کار را انجام دهند و حتی هوشمندسازی خانه ها تا سال های آتی یک جز ضروری خواهد بود.

اینکه شما بتوانید وارد خانه ای شوید که تمامی کارها در آن به صورت هوشمند انجام می شود در واقع به شما کمک خواهد کرد که آنچه که میخواهید را دریافت کنید. اینترنت اشیا هم در واقع جز بخش های مهم است و می توان آن را یکی از ارکان اصلی در این زمینه دانست. اینترنت اشیا به شما کمک می کند که بتوانید بخش های مختلف را در خانه هوشمند خود کنترل کنید و حتی این کار را میتوانید به صورت کنترل از راه دور انجام دهید. دقت داشته باشید که تمامی آنچه که میخواهید را نیز باید در این زمینه بدانید و نحوه کار با اینترنت اشیا و همچنین خانه هوشمند را هم بدانید که دچار مشکل نشوید. پیشنهاد ما به شما این است که از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

در صورت هرگونه سوال و انتقاد یا پیشنهاد با ما تماس بگیرید.